ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΕΞΑΛΕΙΨΗΣ ΤΗΣ ΒΙΑΣ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

25 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

Η Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ, με απόφασή της στις 17 Δεκεμβρίου 1999, ανακήρυξε την 25η Νοεμβρίου ως Διεθνή Ημέρα για την Εξάλειψη της Βίας κατά των Γυναικών για να αναδείξει ένα σημαντικό πρόβλημα με παγκόσμια διάσταση.

Μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ τάξης της ειδικότητας Αισθητικής Τέχνης του 2ου ΕΠΑΛ ΡΟΔΟΥ ενώνουν τις φωνές τους κατά της ΒΙΑΣ δημιουργώντας ψηφιακές αφίσες και ένα βίντεο ευαισθητοποίησης με αφορμή της Παγκόσμια Ημέρα Εξάλειψης της Βίας κατά των Γυναικών.

Η βία έχει πολλά πρόσωπα. Μάθε να τα αναγνωρίζεις. Ίσως έχει συστηθεί σε εσένα…

Το μήνυμα σαφές.

Μίλα – Μη Φοβάσαι, δεν είσαι η μόνη.

Μίλα – Μη Φοβάσαι, δεν είσαι μόνη.

Μίλα – Είμαστε δίπλα σου!

Ο σεβασμός και η αγάπη προς τον άνθρωπο είναι θεμελιώδη στοιχεία του πολιτισμού μας.

Επιμέλεια – Οργάνωση δράσης: Στεργιοπούλου Φωτεινή

Επιμέλεια make – up: Λιούλα Φανή

Σπύρου Ελισσάβετ

Ράλλη Αλεξάνδρα

Στη δράση συμμετείχαν οι μαθητές/ μαθήτριες της Γ΄ τάξης της ειδικότητας Αισθητικής Τέχνης:

Κνιφάτι Χαϊεκ Αϊχε, Μαγουλά Μιχαέλα, Ντούσκου Κορμί, Παπαϊωάννου Τσαμπίκα,  Παπαντωνίου Σάββας, Παυλή Τσαμπίκα, Χαραλαμπίδη Άννα – Τσαμπίκα, Χρήστου Παναγιώτα, Δημητραδιού Αθανασία, Ιατρίδη Τσαμπίκα, Καππίρη Σαββίνα, Καβουντζή Σάρα, Αντωνίου Τρισεύγενη, Κρητσωτάκη Μαρία – Άννα, Τσιγκόλη Βασιλεία, Σιμιτζή Δικαία.