Η συμμετοχή του σχολείου μας στον Εθελοντικό Καθαρισμό Ακτών 2019.

Η HELMEPA είναι για ακόμα μία χρονιά ο επίσημος συντονιστής στην  Ελλάδα του Παγκόσμιου Εθελοντικού Καθαρισμού Ακτών 2019 του Ocean  Conservancy.

Στις 16/10/2019 το τμήμα Β Οικονομίας του 2ου ΕΠΑ.Λ Ρόδου, με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών Νουμεροπούλου Μαριάννας και Πανουργιά Χρύσας και με συντονιστή το Κέντρο  Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Πεταλούδων Ρόδου, συμμετείχε στον  εθελοντικό καθαρισμό της παραλίας του Ενυδρείου.

Προηγήθηκε ενημέρωση  από τα μέλη της Παιδαγωγικής Ομάδας του ΚΠΕ Πεταλούδων για τη σημασία  της δράσης και στη συνέχεια οι μαθητές παρακολούθησαν στο χώρο  προβολών του υδροβιολογικού σταθμού,βίντεο περιβαλλοντικής  ευαισθητοποίησης.

Μετά το τέλος της δράσης τα παιδιά ενημερώθηκαν για θέματα  επαγγελματικού προσανατολισμού από την υπεύθυνη του ΚΕΣΥΠ, κα Μαρία Καραϊσαρλή.