«Εικονική Επιχείρηση 2023»

Στο πλαίσιο της συμμετοχής του σχολείου μας στο πρόγραμμα «Εικονική Επιχείρηση 2023» του Σωματείου Επιχειρηματικότητας Νέων, πραγματοποιήσαμε με τις μαθήτριες και τους μαθητές των τμημάτων Γ΄ Οικονομίας και Γ΄ Πληροφορικής εκπαιδευτική επίσκεψη στο φωτοβολταϊκό πάρκο «Easy Solar» και στο Κέντρο Διαχείρησης Ανακυκλώσιμων Υλικών του δήμου Ρόδου.  Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 9 Δεκεμβρίου 2022. Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στο πάρκο και έλαβαν πολύτιμες πληροφορίες για την ηλιακή ενέργεια και τα φωτοβολταϊκά στοιχεία. Είδαν επίσης τον τρόπο με τον οποίο γίνεται η επεξεργασία των ανακυκλώσιμων υλικών έτσι ώστε να γίνει σωστά η ανακύκλωσή τους και να αποφεύγεται η περαιτέρω μόλυνση του περιβάλλοντος.

Ευχαριστούμε θερμά τους κυρίους Μέγγιο, από την Easy Solar και Παπαζήση, από το Κέντρο Διαχείρησης Ανακυκλώσιμων Υλικών, για τις πολύ σημαντικές πληροφορίες που μας μετέφεραν.

Οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί

Νουμεροπούλου Μαριάννα, Κουκουλάκης Μιχάλης, Πατσακιώτης Δαμιανός