Διατροφικές συνήθειες των εφήβων & Επικοινωνία στην οικογένεια

2ο ΕΠΑΛ ΡΟΔΟΥ

Ρόδος, 22 Φεβρουαρίου 2023

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Στα πλαίσια του προγράμματος  Μ.Ν.Α.Ε.( Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑΛ) αλλά και της αξιολόγησης σχολικών μονάδων, πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία στο αμφιθέατρο  του σχολείου μας, σήμερα Τετάρτη 22 Φεβρουαρίου 2023 και  ώρα 12:00 το μεσημέρι, εκδήλωση, με συμμετοχή γονέων των μαθητών από όλες τις τάξεις του σχολείου μας.

Συγκεκριμένα, στα πλαίσια των δράσεων του άξονα «Σχέσεις σχολείου-οικογένειας» και του δείκτη «Ανάπτυξη διαύλων επικοινωνίας, υποστήριξη και ενίσχυση της συνεργασίας σχολείου – οικογένειας», παρουσιάστηκε στους γονείς των μαθητών μας, το σχέδιο δράσης με θέματα:

1. « Διατροφικές συνήθειες των εφήβων »

Εισηγήτρια: Ματίνα Πουλλή

Βυρίνη Βιοχημικός (BSc) – Διατροφολόγος – διαιτολόγος (MMEDSci)

2. « Επικοινωνία στην οικογένεια »

Εισήγηση: «ΔΙΟΔΟΣ»

Κέντρο Πρόληψης κατά των Εξαρτήσεων και της προαγωγής της υγείας

που εκπονήθηκε από ομάδα εκπαιδευτικών του σχολείου μας (Σεβαστίδης Δαυίδ, Νουμεροπούλου Μαριάννα, Βιδούρη Θεοδώρα, Ηλβανίδου Φεβρωνία, Κωσταπαππά Δήμητρα, Ανδρεάδου Αναστασία,  Παυλίδου Ελισάβετ).

Μετά την αναλυτική παρουσίαση των θεμάτων από τους εισηγητές, ακολούθησε εποικοδομητικός διάλογος με ερωτήσεις και έγινε επίλυση όλων των αποριών των παριστάμενων γονέων, από τους εισηγητές και τους εκπαιδευτικούς της δράσης.