Νηστεία και διατροφή

Διατροφικές ιδιαιτερότητες της νηστείας. Από ποιες ελλείψεις κινδυνεύει κάποιος που νηστεύει; Τι μπορεί να τρώει και τι συνδυασμούς τροφίμων μπορεί να επιλέξει ώστε η διατροφή του να είναι πλήρης σε θρεπτικά συστατικά; Ποιες ομάδες πληθυσμού πρέπει να δίνουν ιδιαίτερη προσοχή στη διατροφή τους; Ποιο το αποτύπωμα της νηστείας συνολικά στην υγεια; Απαντήσεις σε όλα αυτά τα ερωτήματα δόθηκαν από τη διαιτολόγο- διατροφολόγο Ματίνα Πουλλή την Τετάρτη 15 Μαρτίου 2023 με επίσκεψη στο 2ο ΕΠΑΛ Ρόδου στο πλαίσιο της σχολικής δραστηριότητας με θέμα τη «Νηστεία και Διατροφή» στον άξονα της Αγωγής της Υγείας. Παράλληλα οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για ζητήματα αναφορικά με τις διατροφικές συνήθειες των εφήβων και τους πιθανούς κινδύνους που αυτές κρύβουν.

ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ:

Μοσχογιάννη Μαριέττα