Συμμετοχή του 2ου ΕΠΑΛ Ρόδου στην Βουλή των Εφήβων

Το 2ο ΕΠΑΛ Ρόδου συμμετείχε κατά την φετινή σχολική χρονιά στο πρόγραμμα της Βουλής των Εφήβων σχηματίζοντας μία ομάδα συμμετοχικής Δράσης από 7 μαθήτριες και μαθητές της Α και Β Λυκείου. Τα παιδιά ασχολήθηκαν με δραστηριότητες σχετικές με την θεματική ενότητα που ορίστηκε φέτος με τίτλο «Αφοπλίζοντας τη Βία».

Στο τέλος επέλεξαν με μυστική ψηφοφορία τον υποψήφιο που θα τους/τις εκπροσωπήσει στις εργασίες της ΚΖ΄ Συνόδου της Βουλής των Εφήβων που θα διεξαχθεί στην Αθήνα στο κτήριο της Βουλής των Ελλήνων από τις 4 Σεπτεμβρίου έως και τις 7 Σεπτεμβρίου 2023.

Ο μαθητής που επιλέχθηκε είναι ο Μάριος Τσακίρης από την Β΄ Λυκείου. Το Ίδρυμα της Βουλής των Ελλήνων, όπως και τα προηγούμενα έτη, θα καλύψει πλήρως τα έξοδα μετακίνησης, διαμονής και σίτισης των μαθητών και των μαθητριών, που θα λάβουν μέρος στις εργασίες της Συνόδου.