3η Δεκέμβρη, Παγκόσμια Ημέρα των Ατόμων με Αναπηρία

Με αφορμή την 3η Δεκέμβρη, Παγκόσμια Ημέρα των Ατόμων με Αναπηρία μαθητές της Β’ τάξης του τομέα Υγείας – Πρόνοιας – Ευεξίας του 2ου ΕΠΑΛ Ρόδου συμμετείχαν σε σχετική δράση ευαισθητοποίησης που διοργανώθηκε από την Ψυχολόγο του σχολείου, κ. Καφενζάκη Δικαία. Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τα δικαιώματα και τις ανάγκες των ατόμων με αναπηρία και ευαισθητοποίηθηκαν σε θέματα σεβασμού και αποδοχής της διαφορετικότητας. Μέσα από μια σειρά βιωματικών δραστηριοτήτων, ήρθαν σε επαφή με τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν άτομα με συγκεκριμένες αναπηρίες. Προβληματίστηκαν για τις στάσεις της κοινωνίας απέναντι στα άτομα με αναπηρίες μέσα από την παρακολούθηση μιας ταινίας μικρού μήκους. Τέλος, μιας και η συνεύρεση με άτομα με αναπηρίες δεν ήταν εφικτή λόγω των συνθηκών του covid-19 αποφάσισαν να δημιουργήσουν και να προσφέρουν το “Δέντρο των Ευχών” στο Κέντρο Δημιουργικής Απασχόλησης Πνοή του Δήμου Ρόδου, που βρίσκεται δίπλα από το σχολείο μας. Τα παιδιά του ΚΔΑΠ “αγκάλιασαν” με πολλή χαρά την προσφορά των μαθητών και με την σειρά τους δώρισαν στους μαθητές ζεστούς λουκουμάδες, ευχόμενοι να καταφέρουμε στο άμεσο μέλλον να βρεθούμε όλοι μαζί και από κοντά!