Δράση Ευαισθητοποίησης του Συλλόγου Διδασκόντων από το ΚΕΘΕΑ Ρόδου

Την Τετάρτη 23 Φεβρουαρίου 2022 πραγματοποιήθηκε δράση ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης του Συλλόγου διδασκόντων του 2ου ΕΠΑΛ Ρόδου σχετικά με την χρήση ουσιών και τις εξαρτήσεις από εκπροσώπους του ΚΕΘΕΑ Ρόδου, καθώς και για τις προσφερόμενες υπηρεσίες του ΚΕΘΕΑ στο νησί. Πιο συγκεκριμένα, οι εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν για τους προβληματισμούς τους σχετικά με την ενδεχόμενη χρήση ουσιών από τους μαθητές, καθώς και να πληροφορηθούν από το επιστημονικό προσωπικό του ΚΕΘΕΑ για τον ορθό τρόπο διαχείρισης περιστατικών χρήσης ουσιών. Η συνάντηση αυτή αποτέλεσε την βάση της συνεργασίας με το ΚΕΘΕΑ Ρόδου, η οποία θα συνεχίσει με ενημερωτικές συναντήσεις και προς τους μαθητές του σχολείου.